W poszukiwaniu odpowiedniego biura rachunkowego

przez | 1 lutego 2021

Prowadzenie firmowej księgowości wymaga posiadania ogromnej wiedzy, doświadczenia i sporej ilości wolnego czasu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego powierzenie tego zadania specjalistom, którzy zajmą się wszystkim w imieniu klienta i dopilnują tego, aby nie doszło do żadnej pomyłki. Wszelkie uchybienia mogą wiele kosztować firmę, dlatego nie warto niepotrzebnie ryzykować, ale wspomóc się profesjonalnym doradztwem podatkowym. Pierwszym krokiem będzie oczywiście znalezienie odpowiedniego usługodawcy. Mając na uwadze kilka istotnych kwestii, nie powinno być z tym większego problemu.

Profesjonalne doradztwo podatkowe – jak znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe?

Na rynku działa wiele biur rachunkowych, dlatego wybór nie zawsze jest prosty. Znaczenie powinna mieć dla każdego przedsiębiorcy renoma firmy świadczącej usługi finansowo-księgowe. Biura rachunkowe o ugruntowanej pozycji mogą pochwalić się doświadczeniem, czyli większą praktyką. Wiąże się to także z jakością obsługi – godny polecenia usługowca zawsze będzie miał klientów. Sprawdzić powinno się opinie na temat danej firmy, preferencje i rekomendacje klientów. Kolejną kwestią będzie to, czy biuro rachunkowe korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, umożliwia dostarczanie i przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej. Wiąże się to z dużą wygodą, oszczędnością czasu i pieniędzy.

Jest to rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Nie trzeba drukować ani magazynować sterty papierów. Jako że pracownicy biura będą reprezentować klienta przed urzędami, rozliczać dochody firmy i podatki, tworzyć różne raporty, muszą być to osoby doświadczone i wykwalifikowane. Sprawdzić powinno się także standardy zachowania poufności, uprawnienia do świadczenia wybranych usług – posiadanie odpowiednich certyfikatów i dyplomów jest gwarancją tego, że pracuje się z profesjonalistami.

Co powinno się sprawdzić, wybierając biuro rachunkowe?

Decydując się na skorzystanie z usług biura rachunkowego, trzeba mieć na uwadze ich zakres. Najczęściej wystarczające jest korzystanie z podstawowego pakietu usług, ale w przypadku rozwijającej się firmy oczekiwania i potrzeby rosną. Zawsze trzeba mieć na uwadze to, czy dany usługodawca będzie w stanie sprostać potrzebom i oczekiwaniom przedsiębiorcy. Istotne będą usługi dodatkowe, czyli współpracowanie z różnymi specjalistami typu doradca podatkowy (www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-podatkowe.html), prawnik czy informatyk. Kompleksowość oferty to podstawa, gdyż wiąże się to z oszczędnością czasu i pieniędzy. Kolejną kwestią będzie swobodny dostęp do archiwum, możliwość generowania w dowolnym momencie aktualnych zestawień i statystyk, bez konieczności wizyty w biurze. Znaczenie powinien mieć zawsze łatwy kontakt z usługodawcą, jakość usług, bezpieczeństwo danych, posiadanie ubezpieczenia OC.