Informatyczne CUW – na czym polega ich rola?

przez | 9 grudnia 2020

Samorządowe Centra Usług Wspólnych, to inicjatywy, których zadaniem jest stworzenie podmiotu, działającego z korzyścią dla różnych podmiotów o samorządowym rodowodzie. Jedno z takich centr powstało we Wrocławiu, gdzie działa jako Centrum Usług Informatycznych. Jakie są obowiązki takich podmiotów i na czym one polegają?

Zadania informatycznego CUW

Pierwszym, a zarazem najważniejszym zadaniem informatycznego Centrum Usług Wspólnych (www.pwc.pl/pl/uslugi/shared-service-centres.html), jest realizacja usług informatycznych na rzecz wielu innych podmiotów klienckich. Mowa tu zakładaniu sieci WiFi, tworzeniu i obsłudze stron internetowych, a także – gdy zajdzie taka potrzeba – o głębokim serwisie sieci teleinformatycznej w wybranym podmiocie.

To oczywiście nie wszystkie rodzaje usług, które są świadczone przez wybrane centra. Zajmują się one również kompleksowym zarządzaniem posiadanymi aktywami. Mowa tu zwłaszcza o komputerach i sprzęcie peryferyjnym. Rolą centr jest dobór lub doradztwo w zakresie nabycia określonego sprzętu, ale też jego podłączenie i – ewentualna – konserwacja. Ważna jest też pomoc w kontekście synchronizacji wszystkich tych urządzeń.

CUW – dlaczego jest to aż tak ważne?

Pomoc ze strony centr informacyjnych jest szczególnie potrzebna, gdyż – z reguły – usługi świadczone przez firmy zewnętrzne są dosyć kosztowne. Poza tym zwężenie targetu wyłącznie do podmiotów o charakterze samorządowym, znacznie usprawnia realizację usług dla tych jednostek. Czas realizacji naprawy, czy też instalacji wybranego sprzętu, jest po prostu krótszy.

Poza tym w ten sposób ogranicza się nakłady finansowe firm klienckich. Dotyczą one nie tylko zakupu usług z sektora IT, ale też konieczności posiadania swoich komórek informatycznych. W związku z faktem, że mowa tu o usługach specjalistycznych, to ich utrzymanie nie jest tanie. Poza tym niesie ono ryzyko wzrostu obciążenia kadr, które niejednokrotnie nie są zdolne do znacznego rozrostu posiadanej dokumentacji.

Poza tym trzeba podkreślić, że realizacja zadań przez informatyczne CUW, umożliwia realizację niektórych usług w sposób zdalny. Nowe technologie rozszerzają dostępne kanały informacji, dzięki czemu ewentualne usunięcie wybranej awarii, nie wymaga już odwiedzin specjalisty i przyciśnięcia kilku przycisków.

Kilka słów podsumowania

Informatyka, to doskonała przestrzeń dla usług realizowanych przez CUW. Co więcej – dzięki obecnej technologii – praca tych centr, coraz rzadziej wymaga wizyty specjalisty na miejscu. W ten sposób wybrana usterka może być zrealizowana znacznie szybciej.