FinTech – co to jest?

przez | 11 listopada 2019

Nowinki technologiczne tak sprytnie wkradają się do świata realnego, że ludzie, czasem nieświadomie stają się użytkownikami procesów i usług, o których nawet nie mają pojęcia. Tak też jest w przypadku FinTech, czyli sektora finansowego, do którego dołącza coraz więcej firm i pomysłodawców. Co należy o tym wiedzieć?

FinTech – nowość w słowniku finansów

FinTech pochodzi z języka angielskiego (financial technology) i oznacza połączenie usług finansowych ze światem nowoczesnej technologii. Jest to świeże zjawisko, o którego nazwie słyszało jeszcze niewielu, szczególnie przez to, iż nie wypracowało sobie dotychczas konkretnej definicji. Mimo wszystko, działalność finansowa, która przenosi się do Internetu jest już powszechnie znana i często wykorzystywana. Wiele tradycyjnych czynności o charakterze płatniczym zostaje wyparte przez szybkie i wygodne transakcje online, a coraz więcej osób przekonuje się do tych metod. Dlatego też wiele firm świadczących usługi finansowe, proponuje swój zakres czynności za pośrednictwem internetu.

Definicja poparta przykładami

Idąc do źródła, warto jednak dowiedzieć się czym jest FinTech, stawiając konkretne przykłady.

Według niezatwierdzonej jeszcze definicji, FinTech to kryterium usługowe, dotyczące firm, sprzedających produkty finansowe, wykorzystując przy tym nowoczesne kanały online.

Kupując towary za pośrednictwem Internetu, wrzuca się je do wirtualnego koszyka, a następnie udaje się do wirtualnej kasy. Co dalej? Płaci się wirtualnie, ale realnymi pieniędzmi. Częstą formą opcji zapłaty, wybieraną przez użytkowników sieci jest na przykład Payu, Paypal, Blik. Dlaczego? Ponieważ jest łatwo i szybko. Przelew w kilka chwil jest widoczny przez sprzedawcę, a towar zostaje ekspresowo wysłany. Korzystając z szybkiej, internetowej płatności, równocześnie korzysta się z usług FinTech – https://www.pwc.pl/pl/uslugi/doradztwo-prawne/fintech-insurtech-doradztwo-prawne.html.

FinTech jest zatem innowacją w usługach finansowych, która wykorzystując instrumenty nowoczesnej technologii, służy do przyspieszenia, zabezpieczenia, ulepszenia, zwiększenia dostępności i obniżenia kosztów oferowanych przez dany podmiot usług finansowych.