Dla kogo jest restrukturyzacja firmy?

przez | 19 kwietnia 2020

Zdolność restrukturyzacyjną posiadają nie tylko przedsiębiorcy, ale również spółki z o.o. oraz spółki akcyjne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Nie można zapominać także o wspólnikach spółek handlowych, którzy zgodnie z przepisami ponoszą odpowiedzialność za poszczególne zobowiązania spółki bez ograniczenia prywatnym majątkiem. Z restrukturyzacji mogą skorzystać również wspólnicy spółek partnerskich.

O czym należy pamiętać?

Podstawową przesłanką otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego powinna być zawsze niewypłacalność dłużników albo poważne zagrożenia niewypłacalnością. Jeżeli chodzi o samych przedsiębiorców, to należy zaliczyć do nich nie tylko osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą, ale również osoby prawne i tzw. ułomne osoby prawne.

Doradcy restrukturyzacyjni – czy warto skorzystać z ich pomocy?

Prawo restrukturyzacyjne działa w Polsce od początku 2016 roku. Od tego czasu uprawnienia syndykatów po części przejęli doradcy restrukturyzacyjni. Osoby z odpowiednią licencją mogą świadczyć usługi doradcze nie tylko dla podmiotów niewypłacalnych, ale również dla podmiotów, które są poważnie zagrożone niewypłacalnością. Doradcy restrukturyzacyjni bardzo często reprezentują również samych wierzycieli, którzy chcą odzyskać jak największy procent z długu. Doradcy restrukturyzacyjni specjalizują się z prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, dlatego też ich porady prawne i podatkowe, mogą w wielu sytuacjach pomóc wyswobodzić się z tarapatów finansowych.

Restrukturyzacja firmy – co trzeba o niej wiedzieć?

Restrukturyzacja w dużym skrócie mówiąc to nic innego jak proces naprawy danego przedsiębiorstwa, który sprowadza się najczęściej do trzech kluczowych elementów. Mowa tutaj przede wszystkim o zyskaniu dodatkowego czasu, odzyskaniu zaufania wśród partnerów biznesowych i o pozyskaniu środków finansowych. To właśnie dzięki tym elementom przedsiębiorstwa są w stanie samodzielnie funkcjonować. Restrukturyzacja w bardzo szybki sposób jest w stanie uratować firmę przed upadłością. Dla wierzycieli jest to z kolei olbrzymia szansa na odzyskanie długu.